Autumnsound
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Autumnsound


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mar Aug 02, 2011 8:49 pm

 

 Petale si spini

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Vera Kazimir

Vera Kazimir


Mesaje : 135
Data de inscriere : 04/09/2009
Varsta : 33

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 1:37 am

Mirosea a putred, a lemn ud si'a scortisoara. Un incipient argument pentru a'mi defini starea de ura fata de inceputul unui anotimp ce era intr'o continua desfasurare. Inspiram cu greu, nu vroiam sa aud de plopii decazuti, de salciile moarte, de portocaliul gradinii si de ultimii spini din trandafiri. Dar inainte de toate, nu voiam sa vad Olanda cu cupele laleleor cazute, cu morile de vant ce se miscau mecanizat si'mi faceau vant de toamna.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 7:22 pm

Paseam usor in linistea palcuta admirand frumusetea ce ma inconjura si-mi oferea forte noi,prospete.Priveam ruginiul frunzelor parandu-mi rau de ele.Asemenea lor si oamenii paleau odata si oadata
Sus In jos
Vera Kazimir

Vera Kazimir


Mesaje : 135
Data de inscriere : 04/09/2009
Varsta : 33

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 7:34 pm

Se strangea ceva in mine, asemenea unei frunze ce sfarsea imbibata in pamant.
Calcasem in noroi, imi murdarisem pantofii lacuiti pe care am inceput sa'i sterg c'o frunza cu tendinte de ingalbenire. Rasuflasem arucnand'o undeva.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 7:37 pm

Am vazut-o pe fata apropiindu-ma de ea,oferindu-i batista mea
-Asta iti va fi mai cu folos decat o frunza
I-am zambit cald insa schitat.Ochi-mi albastrii nu vroiau deloc sa o slabeasca din priviri admirand-o
Sus In jos
<SarAnY>

<SarAnY>


Mesaje : 121
Data de inscriere : 05/09/2009

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 7:59 pm

Am pasit in gradina, timid, incercand sa nu deranjez covorul de frunze ruginii. Iubeam toamna... Toate acele culori cu care pomii incanta privirile oamenilor ... si linistea... acea liniste rupta parca dintr-o camera afona. Mi-am lasat sentimentele sa zburde odata cu trupul meu. Ciudat era ca incepusem sa ma joc printre frunze pe motiv ca imi era frig in rochita alba pe care o luasem pe mine.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:05 pm

O prezenta mata,insa fara un corp solid,parea a se deplasa usor printre frunzele ruginii ale copacilor,raspandind un jur un fosnet usor,matasos.
Dupa cateva clipe fosnetul inceta,insa cateva rasete intr-un timbru ciudat se auzira brusc,inundand urechile celor din jur cu un ţiuit dureros.


Ultima editare efectuata de catre Erzsébet Rosebarthory in Dum Sept 06, 2009 8:20 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:11 pm

Am ramas nemiscata, era in spatele meu
-Te rog, te rog lasa-ma in pace..imi simteam tot corpul intepenit, te rog..nu ma face sa incantez...nu vreau sa-ti fac rau..imi simtema buzele intepenite, mi-am stran ochii.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:24 pm

O durere apasatoare ii strapunse umerii si bruneta simti brusc atingerea rece a unor maini,cu degetele lungi si inghetate strangan-o pana in dreptul claviculei,lasand totul sa se incheie intr-un punct dureros.
Rasul incetase,insa mireasca trandafirilor o inconjura brusc pe Elizabeth.Era toamna si petatele rosi si uscate nu ar mai fi trebuit sa raspundeasca nici un miros ...
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:31 pm

Mirosul imi parea tot mai puternic, imis ufoca plamani. M-am prabusit jos priveam pamantul incetosat, tuseam, scuipam sangele, n-aveam aer. Disperam.
"Inceteaza, inceteaza" imi muscam buzele si-am inceput sa incantez ceva cu o vibratie inalta, mai inalta decat a fantomelor
"Om..ah hung..." deisi nu puteam pocni din degtele mantra curatarii ar trebui sa o indeparteze.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:37 pm

Ii prinse degetele,strangandu-i-le si presandu-i-le pe pamantul jilav.
Franturi de imagini ii inundara capul brunetei,desfasurandu-se cu o viteza fulgeratoare si dureroasa.Lumini si umbre fara forma su culoare se succedeau fara vreo noima.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:40 pm

Am urlat, urlam din toata finta, o durere infioratoare ma cuprinse. Simteam ca cedez. Vedeam morti, inimi, snage pe pereti, aceleais piciaore alergand pe scari, chicote, plansete, urlete, lumini, totul disparea si aparea iar si iar. Incepusera sa ma lovesca in tample imaginile, in peretii mintii. Tremuram.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:42 pm

Dupa cateva clipe totul inceta brusc,lasand loc adierilor reci ce se strecurau in continuare printre frunzele uscate ale copacilor,raspandind din nou acelais fosnet matasos si placut.
Atmosfera incarcata din jur se mai linisti,in vreme ce parfumul trandafirilor se imprastie in aerul rece.


Ultima editare efectuata de catre Erzsébet Rosebarthory in Dum Sept 06, 2009 10:40 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 8:50 pm

Am simtit pamantul sub trupul rece, trupul meu era rece. Respiram greu, ma simteam grea si ametita
"ce vrea de la mine, ce vrea de la mine?" imi tot muscam buza..nu era corect, de ce pateam eu asta?
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Vera Kazimir

Vera Kazimir


Mesaje : 135
Data de inscriere : 04/09/2009
Varsta : 33

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 10:09 pm

Terminasem, incepusem in a'mi intoarce piciorul mecanizat, in speranta ca intr'adevar e curat. Ridicasem privirea, auzisem rasuflarea grea a lui Liz. Parea timorata, avea ceva ascuns in ochi ce'mi accentua bataile inimii, imi rodea speranta. Isi musca buzele, infingea cu frica si cu gemete launtrice in carnea lor.
-Liz?
O spusesem incet, mai mult pentru mine.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 10:28 pm

Ma simteam paralizata inca, respiram, auzeam, vedeam dar nu ma miscam. A dracu` posesie, a dracu` fantoma, totul era dat dracu`. Simteam aerul rece miscandu-se in toate partile. Simturile ultra-sensibile revenisera, puteam vedea propagare alumini cu ochiul liber si simtii si cea mai mica misare a vantului chiar si pe cele ce trebuiau sa fie imperceptibile.
Ma durea carnea.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 10:43 pm

Se retrase inca o data intre ramurile copacilor,ascunsa in spatele fosnetului frunzelor.Numai scartaitul imperceptibil al ramurilor parea a o da de gol,in vreme ce ultimele ei suspinde se pierdusera undeva in gradina.Parfumul de trandafiri fu inlocuit de cel de iasomie,verbina si rozmarin,mult mai placut insa de data aceasta.


Ultima editare efectuata de catre Erzsébet Rosebarthory in Dum Sept 06, 2009 10:49 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 10:48 pm

"Ce tot incerci sa imi spui? Vorbeste clar" auzeam un zumzet ciudat, desii nu ma puteam misca puteam sa gandesc, nu puteam face nimic in acel moment, si ajung sa ma intreb de ce renuntasem ca o cretina la bratara de la profesor...
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 10:51 pm

De ce nu te straduiesti sa ma asculti pur si simplu ? ii raspunara in cap brunetei,niste vorbe asemanatoare unor soapte.
Calmeaza-te si nu mai incerca sa ma alungi,pentru ca oricum nu vei reusi nimic ... Nu pot fi gonita de aici,pentru ca ...
Insa restul cuvintelor parura a se pierde in fosnetul frunzelor,acoperite de suspine lungi.


Ultima editare efectuata de catre Erzsébet Rosebarthory in Dum Sept 06, 2009 11:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini EmptyDum Sept 06, 2009 10:55 pm

Paralizasem complet.
"Pot sa te scot din mintea mea..dar..incerc sa te ascult vorbeste". Mintea mi-o luase razna, incepusem sa-mi amintesc cine eram, ce stiam, incantatile se msicua nervoase in capul meu, incercam cud isperare sa ma controlez, desii ma durea corpul, imi era frig..incercam sa ascult..
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Petale si spini Empty
MesajSubiect: Re: Petale si spini   Petale si spini Empty

Sus In jos
 
Petale si spini
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Autumnsound :: Cos de gunoi-
Mergi direct la: