Autumnsound
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Autumnsound


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mar Aug 02, 2011 8:49 pm

 

 Diminetile pe treptele reci...

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptySam Sept 05, 2009 6:45 pm

Era vreo 9 juma'...Am iesit din camera, nu-mi placea deloc sa stau singura. Imi gasisem o carte si ma gandeam sa o citesc pe hol. Dupa ce am iesit din camera am simtit curentul ce-mi batea in spate. Nu puteam ramane pe hol, am mai facut cativa pasi unde am ajuns la scari. M-am asezat pe o trapta sprijinindu-mi spatele de balustrada si am deschis cartea...Un nor de praf ma facu sa stranut.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptySam Sept 05, 2009 6:49 pm

-Sanatate, am iesit din camera inchizand usa, rotind manerul, paote ca undeva in ratiunea mea imi doream sa o incui, da sa o incui si cand ma intorc..eh la dracu`, experimentele costa timp si neuroni si eu n-am resurse. Mi-am indreptat spatele simtind pantalonii scurti, negri, cum se ridica si mai sus daca e posibil sa se ridice mai de coapse. Am zambit intinzand tricoul negru intr-o incercare isteria de a nu mai simti ca ma mananca pielea.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptySam Sept 05, 2009 6:52 pm

Incepusem sa citesc din carte...o pagina, doua, trei...Nu ma mai saturam, povestea ma cuprindea si fizic si psihic. Simteam ca iau parte la actiune, foile se terminau rapid, simteam cum mai aveam putin si terminam cartea. Parea ca nimic, dar nimic nu-mi putea capta atentia de la acea carte...
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptySam Sept 05, 2009 6:57 pm

Mi-am troznit degetele acestea provocand un sunet enervant, cu ecou. Am simtit esarfa strangandu-ma de incheetura, mai mult deca o facea oricum si cele sase inele intrandu-mi in palme. Am coborat o treapta, parchetul scartaia am reusit sa sesizez cu un fior rece ce cobora treptat pe sira spinarii.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 5:23 pm

M-am speriat la dracului cand am auzit pocnitul unor oase, apoi fara sa ma uit in fata mea, se auzira niste pasi pe treptele putrezite. Am scapat cartea imediat ce persoana din fata mea a coborat o treapta. Mi-am ridicat capul putin sacadat, apoi am realizat ca era una dintre colege mele.
-Doamne, ce m-am speriat...
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 6:10 pm

Am stranutat frecandu-mi cu degetul nasul care ma manca
-Iarta-ma, vroiam sa cobor la masa, am nevoie de o cafea, nu am reusit sa dorm.
"Mdah, de parca as dormii eu oricum.." am ridicat din umeri si m-am apropiat de fata.
-Ce citesti?
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 6:19 pm

-Ah...pai citeam o carte o carte foarte interesanta...e vorba despre istoria tragica a unei familii...Si, ma intrebam, pot sa te insotesc la bucatarie, mi-ai facut pofta cand ai pomenit de o cafea...i-am spus zambind.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 6:41 pm

"Mda m-am prins ca era interesanta, doar nu citeai Dostoievski.." mi-am zis in atiunea mea amintindu-mi stilul lui Dostoievski care descria pana la ultimul fir mustata unui oarecare aparut in peisaj. Mi-am dat ochii peste cap incercand sa zambesc.
-Invitata mea, sper sa nu fie veun profesor, imi e lene sa imi iau pantaloni pe mine.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 6:49 pm

Am inceput sa chicotesc, era haioasa si ma facea sa rad. Am lasat cartea pe treapta si m-am ridicat in picioare scuturandu-ma de praf.
-Mergem? am intrebat privind-o calma.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 7:11 pm

-Dupa tine madame, dupa tine, am zambit coborand incet scarile. Am avut tendinta de-ami vara mainile in buzunar, dar mi-am dat seama ca n-am asa ceva.
"Eh, ma-sa! numai lipsa lor imi mai trebuia"
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyDum Sept 06, 2009 7:46 pm

Am luat-o inainte coborat treptele care scartaiau. Erau foarte putrede si subrede, puteau sa se crape din clipa in clipa. Le-am coborat rapid dupa care m-am indreptat spre bucatarie. Era un aer destul de racoros...
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyLun Sept 07, 2009 2:38 am

Am pasit incet pe scari in urma blondei.
-Cum te numesti? Am intrebat in cele din urma intr-o incercare de a anima starea rece, lipsita de orice noima a incaperii mult prea rigida si obscura.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyLun Sept 07, 2009 2:40 am

Am privit-o si i-am zambit.
-Sunt Anne, iar tu esti? am intrebat intinzandu-i mana prieteneste in timp ce o priveam masurand-o din cap pana in picioare.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyLun Sept 07, 2009 3:01 am

-Liz, pe scurt liz, am zambit scurt oprindu-ma pe scar aprivind cum praful se ridica.
-Dar de ce am ales noi scara de rezerva in locul celei principale? Am intrebat mirata, nici eu nu itnelegeam ce cautam acolo, dar nu mai conta.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyLun Sept 07, 2009 1:57 pm

Ma uitam la ea, apoi am ridicat usor din umeri.
-N-am nici cea mai vaga idee. am spus cautand prin bucatarie ceva de mancare.
Deodata m-am oprit si m-am intors catre ea cu un zambet cald.
-Incantata, Liz !
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyLun Sept 07, 2009 10:17 pm

-Deasemenea An, am zambit si-am liuat un ibric de nici nu mai tin minte unde, la fel am fauct si cu restul cafeaua si zaharul si m-am pus pe mirobanda treaba de a face cafea. Am oftat si m-am asezat pe coltarul de langa aragaz.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyMar Sept 08, 2009 2:43 pm

Gasisem o felie de paine si niste cascaval din frigider pareau bune, asa ca le-am mancat savurandu-le. Daca asta era tota mancarea pe care o puteai gasi intr-un frigider eram de acord, macar exista ceva. M-am asezat pe un scaun la masa terminandu-mi sandwich-ul.
Sus In jos
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyMier Sept 09, 2009 2:30 am

Scandurile aproape trosneau sub picioarele mele, parca vrand sa-mi dovedeasca cat de vechi si uzate sunt. "Lasati, dragelor, va iubesc oricum!" le-am spus in gand, acoperindu-mi gura cu varfurile degetelor pentru a-mi ascunde zambetul. Casa avea o atmosfera deosebita, parand - sau fiind - bantuita. O adoram! Un sentiment de continua energie, acel entuziasm macabru venind din partea mea imi vibra in tot corpul. Am inceput sa alerg dintr-o data, invartindu-ma haotic si sprijinindu-ma din cand in cand de pereti. Incepusem sa fredonez cu buna stiinta, folosindu-mi unica voce care suna bine: cea soptita, infioratoare.
- Sotto nagareru shiroi... Kawaita kumo ga tooru...
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyMier Sept 09, 2009 2:57 am

Am auzit o voce. Nu stiam daca era ea sau nu, dar un lucru era sigur, nu-i simteam parfumul dulceag. Insemna ca nu ea ceea ce ma usurase. Ma ridicasem de la masa, iesisem pe hol cautand cu privirea acea voce. Cand m-am uitat in stanga, am privit o silueta rosiatica care dansa intruna.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyMier Sept 09, 2009 9:46 pm

M-am intors catre sursa zgomotelor pronuntate din camera. O priveam curioasa, imi parea ..din portelan. Parea o fiinta din portelan, rece dar fragila. Am simtit ca tigara imi aluneca din gura, probabil de uimire o deschisesem
-Drace! am luat unul din proasoape punandu-l pe locul pe care cazuse tigara.
"Partea buna, unul din degetele mele nu mai e atat de rece"
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyMier Sept 09, 2009 11:16 pm

Am zambit la vederea celor doua "spectatoare". Ma bucuram ca am intalnit, in sfarsit, pe cineva cu care sa ma joc! Desi probabil au trecutde varsta papusilor. Imi pareau destul de mirate, fapt care ma determina sa ma gandesc la albul cadaveric, anormal, al pielii mele. Am facut o pirueta in jurul lor si m-am oprit brus, la vreun metru in fata lor. Nu puteam sa nu observ diferenta fizica dintre ele: culoarea parului, a ochilor, hainele... erau tare interesante.
- Sunteti dragute! Am zambit scurt si m-am apropiat incet, continuand: Sper sa nu va suparati daca va scutesc de obisnuita intrebare legata de nume. Ma numesc Evangeline, dar numele asta e prea putin important acum. Spuneti-mi Shinku!
Am trecut in viteza prin golul dintre ele, intoracandu-ma in asa fel incat sa le vad.
- Nu vreau sa stiu numele voastre inca... imi spuneti, va rog, doar prima litera? A, da, si originea numelui! Spre exemplu, al meu e englezesc, iar prima litera o cunoasteti deja.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyMier Sept 09, 2009 11:20 pm

-Mm si daca avem doua prenume cu origini diferite? Am intrebat punand prosopul la loc.
"Rahat! Am pierdut jumatate din tigara" am oftat aruncand tigara si, oprindu-ma am luat o cana de sus din raft. Intradevar am observat contrastul dintr emine si fetita-papusa, desii noanta pielii era apropiata al ei era mai mult un alb-osificat si-al meu era alb laptos.
-vrea cineva cafea?
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyJoi Sept 10, 2009 1:08 am

- Daca ai doua prenume, alege unul! I-am spus, gandindu-ma apoi la intrebarea ei. Bausem cafea de vreo 3 ori si niciodata nu-mi placuse. Imi placea sa spun ca are gust de furnica.
- Daca nu te superi, raspund negativ. Dar nu se gaseste pe-aici niste suc de visine? Sau vin rosu?
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyJoi Sept 10, 2009 1:36 am

-Mh, eu zic sa ti le dau pe amandoua, primul e "C" e greg si-al doilea este "E" si este englezesc. Am turnat cafeaua in cana.
-copilas-papusa, imi scapase, imi scapase al naibi de rau, ai incercat in frigider?
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... EmptyJoi Sept 10, 2009 1:58 am

Le priveam pe cele doua, erau foarte amuzante. incepusems a chicotesc ducandu-mi mana la gura. Apoi am spus si eu prima litera cu care icnepea numele meu.
-Al meu incepe cu "A" si e englezesc...am spus privind-o pe fata. Parea mai mult papusa decat om. O papusa simpatica...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diminetile pe treptele reci... Empty
MesajSubiect: Re: Diminetile pe treptele reci...   Diminetile pe treptele reci... Empty

Sus In jos
 
Diminetile pe treptele reci...
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dimineti reci

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Autumnsound :: Cos de gunoi-
Mergi direct la: