Autumnsound
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Autumnsound


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mar Aug 02, 2011 8:49 pm

 

 Padurea spanzuratilor

In jos 
3 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 9:11 pm

Casa incepuse sa ma ingrozeasca, ma gandeam ca afara voi fi mai in siguranta. Mi-am luat din rucsac o coala de hartie si un creion si am iesit afara, langa mariginea padurii. M-am asezat pe iarba uscata si m-am sprijinit de trunchiul copacului uitandu-ma imprejur. Era un peisaj cam infiorator...am inceput sa schitez...
Sus In jos
Vera Kazimir

Vera Kazimir


Mesaje : 135
Data de inscriere : 04/09/2009
Varsta : 33

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 10:14 pm

Eram undeva, intr'un spatiu nedeterminat datorita foirii mele prin peisaj.
Ridicasem privirea din pamant, observasem tipa ce schita, ii luam din vedere, constietizasem brusc.
-S..scuze.
O spusesem departandu'ma in graba, icnercand a nu strica armonia anterioara.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 10:34 pm

Auzisem un soptit "Scuze..." asa ca mi-am intors privirea spre unde se auzise. Am zarit-o pe Mabel, i-am zambit cald si am salutat-o gesticuland cu mana. M-am ridicat de pe iarba lasandu-mi foaia si creionul acolo. Un vant puternic sufla ravasindu-mi parul...
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 10:47 pm

In spatele trunchiurilor copacilor,la o oarecare distanta de cele doua,ascunsa parca de iarba inalta si uscata si raspandind in jur parfumuri dulci si ametitoare,aceeasi prezenta a Erzsbetei parea a nelinisti atmosfera atat de calma de afara.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 10:58 pm

Vantul aducea cu el mirosuri dulce, neobisnuite pentru o vreme ca aceea. Am privit in jos clipind in continuu, apoi m-am uitat in spatele meu, nu vedeam nimic. Cand eram mica vazusem destule fantome, probabil ca si acum putea sa le vad, dar nu mia credeam asa ceva. M-am asezat din nou pe iarba ghemuindu-ma si privind in gol...
Sus In jos
Vera Kazimir

Vera Kazimir


Mesaje : 135
Data de inscriere : 04/09/2009
Varsta : 33

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:00 pm

Imi intorsesem privirea spre trunchi, nu era nimic.
"Probabil un vant, o craca ce cazu..."
O salutasem intr'un final pe tipa, debarasandu'ma de ideea ca ar putea fi ceva acolo. M'am indreptat spre ea, simtind acelasi miros imbietor pe care probabil il simti si ea.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:10 pm

Cateva radacini uscate ale unor plante din imprejurimi se incolacisera usor in jurul gleznelor blondei,atingandu-i din cand in cand pielea fina si dandu-i fiori electrici pe sira spinarii.
In jurul ei mirosul de parfum continua sa persiste,dandu-i o stare de ameteala si ingreunandu-i echilibrul.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:19 pm

Mi se facuse deodata frig, ma uitam in jos si priveam cum incetul cu incetul radacinile uscate se incolaceau in jurul picioarelor mele. Am ramas paralizata un timp simtind Fiori reci pe sira spinarii. nu ma puteam misca, incremenisem de spaima, iar mirosul dulceag ma innebunea complet, ametisem, vedeam destul de sacadat, ceea ce-mi dadea o durere mare de cap.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:21 pm

Ma simti,nu-i asa ?Stii ca sunt aici ... insa nu ma poti vedea ...
Vorbele soptite rasunara in capul blondei,in vreme ce insa din radacini ii ajunse pana in dreptul gleznei piciorului stang.
Calmeaza-te ...
Insa tonul folosit nu-i era de nici un ajutor,nelinistind-o mai mult.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:27 pm

Radacinile imi cuprinsesera glezna piciorului stang ceea ce m-a inspaimantat si mai tare, apoi i-am auzit glasul. Intr-adevar, nu o puteam vedea cum vedeam pe altii ca ea, dar o puteam simti si auzi foarte clar. Parea ca se afla in dreptul meu...dar in acelasi timp parea departe. Tonul vocii prin care se auzi un " Calmeaza-te..." ma nelinistea si mai tare...Am inghitit sec, apoi am zambit usor si ironic...
-Chiar...n-nu te...vad...
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:43 pm

Nici nu este nevoie.Nu ai avea cum ... asa ca e inutil sa te straduiesti ...
Ii rasuna in urechi acelasi glas ,care de data aceasta semana mai mult cu un scartait dureros de usa.
Zambetul fetei paru insa a o deranja,astfel incat radacina care i se incolacise in jurul piciorului stang ii strangula glezna,daramand-o in iarba inalta.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:50 pm

Vocea ei imi scartaia in urechi parca lovindu-le. Eram inspaimantata al dracului, nu ma puteam misca. Am simtit cum radacina copacului mai avea putin si-mi bloca circulatia sangelui strangandu-ma din ce in ce mai tare pana cand am cazut in iarba. Ma lovisem putin, dar nu ma durea asa tare precum ma durea piciorul.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyDum Sept 06, 2009 11:54 pm

Stransoarea inceta in scurt timp,eliberandu-i piciorul deja invinetit si rece.Parfumul de iasomie,verbina si rozmarin din atmosfera se mai potoli putin,calmand atmosfera atat de incarcata.
Un vanticel aproape placut incepu sa dezmierde fruntea rece a blondei,culcand la pamant firele de iarba.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 12:01 am

Venele imi bubuiau, apoi am simtit cum stransoarea inceta putin cate putin. Incepusem sa respir rapid si pe gura, dar paream putin mai calma. Un vant imi atinse usor fruntea facandu-ma sa inchid ochii si sa expir putin usurata. Am oftat indelung, ducandu-mi incet mana la picior pe pipaita. Simteam ca nu am putere nici sa-mi ridic capul sa ma uit inprejur.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 12:04 am

Fara nici un avertisment,stropi mari si inghetati de apa incepura sa cada din cer,croindu-si repede drum printre frunzzele uscate ale copacilor din jur.
In aerul caldut si umed,mireasma de parfum a Erzsbetei incepu sa devina din nou insuportabila,inundand imprejurimile si facand ca ochii blondei sa lacrimeze.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 12:09 am

Aveam impresia ca totul se terminase doar cu o lovitura la picior, dar de fapt, de abia incepuse. Acel miros insuportabil isi facu aparitia rapid facandu-ma sa lacrimez si sa suspin incet. Stropii de ploaie imi loveau cu putere fata. In acel moment as fi vrut sa fi vrobit cu ea, sa o inteleg...Dar cum sa inteleg pe altcineva cand eu nu ma intelegeam pe mine insami ?
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 12:13 am

OOC: Incepe sa-mi placa ^___^

BIC

Fosnete de matase se auzira din nou,de data aceasta parca de nicaieri.Totul incepu sa isi piarda din contur si,in scurt timp intreaga atmosfera isi schimba imfatisarea.Copacii fura incoluiti de coloane inalte,frunzele de candelabre si stropii de ploaie de picaturi fine de ceara.Aerul rece se schimba intr-unul caldut si placut si o melodie straina de vals incepu fara nici un avertisment.


Ultima editare efectuata de catre Erzsébet Rosebarthory in Lun Sept 07, 2009 12:44 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 12:18 am

OCC : Si mie :]


BIC : Am simtit toate schimbarile, apoi incet mi-am deschis ochii clipind de mai multe ori. M-am ridicat in sezut, iarba disparuse, frunzele devenira candelabre, iar stropii de ploaie picaturi de ceara ce cadeau in parul meu intinzandu-se ca smoala. Un loc atat de terifiant si totusi atat de placut. Ma facea sa ma simt in siguranta in loc sa fiu inspaimantata, iar melodia ma linistea si mai tare.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 12:46 am

In scurt timp,umbre fara forma si culoare incepura sa se desfasoare in jurul blondei,miscandu-se in ritmul melodiei.Pasi usori,insotiti de zgomotul tocurilor la contactul cu podeaua ii inundara auzul,dand un sentiment placut,de calm.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 1:09 am

Ma invarteam in cerc incercand sa privesc si sa inteleg dansul vulgar al umbrelor. Melodia era calma, dar umbrele dansau inspaimantator. Clipeam rapid, era o atmosfera calma cu o usoara nuanta de spaima. Incepeam sa ametesc.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 1:14 am

Brusc,melodia inceta si locul ii fu luat de ropote de aplauze.
Undeva,in mijlocul incaperii,inconjurati de zecile de persoane prezente,un cuplu arunca zambete placute tuturor celor din jur,bucurandu-se de aplauze.
Rochia lunga si verde a femeii,din matase fosnitoare,raspandea sunete placute in jur,in vreme ce din saculetul de care il tinea agatat de incheietura mainii stangi se raspandeau aburi de parfum de iasomie,verbina si rozmarin.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 1:19 am

Priveam acel cuplu, pareau asa indragostiti si fericiti. Parfumul se simtea din ce in ce mai tare. Umbrele luau forma unor fiinte umane. Aplauzele se auzeau ca sunetul tocurilor de asfalt, priveam foarte curioasa acea scena...Rochia era minunata, emana seninatate si bucurie...Femeia zambea, parea mai vesela ca niciodata. Dar de ce imi arata ea asta? Ce vroia sa vad eu din acea scena? Oare, oare...ea era femeia? Am lacrimat la ochiul drept, picatura cazand in intuneric, cazand la nesfarsit...
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 1:31 am

Cei doi schimbara cateva cuvinte,inca zambindu-si,dupa care femeia dadu drumul mainii barbatului si merse catre una din coloanele din incapere,unde o astepta un baiat de vreo 4 ani,imbracat intr-un costum alb.Ii spuse cateva cuvinte si lui,rugand apoi una din servitoare sa-l conduca pana in camera,dupa care realua dansul.
Nu-i asa ca e frumos ?Si are numai 4 ani ...
Se auzi un oftat scurt,de undeva din spatele blondei.
Sus In jos
Anne

Anne


Mesaje : 138
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 30

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 1:33 am

Priveam scena atat de calma si de iubitoare, parca era un film romantic si in acelasi timp dramatic ce rula la cinema. Un copilas de 4 ani, ce vina avea el, nu intelegeam. Acel oftat din spatele meu m-a speriat asa ca m-am intors brusc sa vad cine era.
Sus In jos
Erzsébet Rosebarthory

Erzsébet Rosebarthory


Mesaje : 139
Data de inscriere : 05/09/2009
Varsta : 29
Localizare : Autumn Rose

Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor EmptyLun Sept 07, 2009 1:40 am

Reusi sa vada insa aceiasi umbra,insotita de parfumul dulceag si parca mai puternic decat in saculetul femeii.
Dansul reincepu in acordurile muzicii,insotite de fosnetul placut al rochiilor din matase.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Padurea spanzuratilor Empty
MesajSubiect: Re: Padurea spanzuratilor   Padurea spanzuratilor Empty

Sus In jos
 
Padurea spanzuratilor
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Autumnsound :: Cos de gunoi-
Mergi direct la: