Autumnsound
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Autumnsound


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 15, Mar Aug 02, 2011 8:49 pm

 

 "Hi miss... Shinku!"

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 2:28 am

- ...anata garasu no! Me de donna yume wo... Mirareru no?*
Oglinda era mult mai frumoasa asa! Arata ca o panza de paianjan, reflectandu-mi imaginea in atat de multe bucati, intocmai ca in ochii unei arahnide. Imi placusera intodeauna oglinzile sparte, fiind mult mai placute... mai ales in cazul in care aveau o rama simpla. De aceea fusesem atat de incantata sa gasesc un astfel de obiect pe noptiera camerei in care voi sta. Asta, perdelele rupte si gri de murdarie, peretii crapati prin cateva locuri, mobila veche din lemn de cires... le adoram pe toate, poate doar din simplul motiv ca aveam rar parte de un loc atat de special. Mi-am ridicat geamantanul, trantindu-l pe pat, si m-am asezat langa el - spre nenorocirea podelei marcate de trecerea anilor. Am scos hainele una cate una, ajungand,
in sfarsit, la ceea ce cautam: o cutiuta din lemn de trandafir. Am luat-o cu grija, topaind pana la masa din fata patului. Am asezat-o acolo, mi-am tras un scaun si am deschis-o. Mi-am spriinit obrajii in palme, absorbita de - mereu aceiasi - melodie trista si dulce a cutiei muzicale.

Off: ...anata garasu no! Me de donna yume wo... Mirareru no? = Cu ochii tai sticlosi! Ce fel de vis... Poti vedea?
(Am gasit in engleza si am tradus in romana, deci nu stiu daca se potriveste perfect.)
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 2:58 am

Holul mirosea a...detergent. Pasea incet pe holul-mirositor-a-prostii-de-curatat. Sau probabil asa ar fi in viziunea ei docila in fata simturilor.
"Mortii ma-sii de miros, duhneste!"
Toata senzatia asta de ameteal aimi provoca o usoara senzatie de nervozitate si dorinta de a iesi mai rapid de pe hol. Senzatiiile proaste aduse de mirosul acela era intarita de sunetul tocurilor, o zi cretina pentru a-mi lua tocuri. Mult prea cretina!

Se intoarse pe calcaie si se opri in fata unei usi batand nesigura in ea.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 3:11 am

- Ah! Am batut entuziasmata din palme, ridicandu-ma fara zgomot de pe scaun. M-am aplecat peste cutia muzicala, soptindu-i: Avem musafiri, draga Azmaria!
Asta era numele ei. Imi placea. Un nume aparent banal ca "Maria", infrumusetat cu un "Az" ca si cu un prefix. Am mangaiat cu afectiune suprafata lemnoasa, surazand, apoi m-am indreptati cu pasi oarecum lenti spre usa. Am deschis-o larg, pastrandu-mi corpul ascund dupa ea.
- Intra si aseazate... ar fi de preferat pe scaunul acela din fata masutei! Nu vedeam cine era, dar nu-mi pasa pe moment. Vroiam doar ca persoana sa intre, sa vorbeasca, sa alunge sentimentul de singuratate daruit mie de melodia vibranta. Pe-atat de daunator, pe-atat de irezistibil!
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 3:25 am

Am simtit un fior rece ce-mi traversa tot corpul, din crestet pana pe sira spinarii. Vocea acea..parea atat de sadica si melodioasa. O voce rigida din portelan as putea spune. Ce aiurea! Incep sa am halucinatii auditive.
Pasii lent in incaperea mare, sau cel putin in ochii ei era imensa.
-Buna ziua, replica in treaca indreptandu-se catre locul indicat.
Ce rece e scaunul, parca ar fi stat un cub de gheata aici si totusi e o senzatie aproximativ placuta. Parca ar fi o mie de ere glaciare conectate prin fire capilare la pielea mea.
Se infiora asteptand sa vada chipul gazdei ei, era curioasa defapt simtea o curiozitate aproape nestapanita ce-i dadea furnicaturi din bratele acantozice* pana in maduva oaselor.
ooc: acantozice: nu este un cuvant gasit in dex, este o derivare inventata de mine pe moment de la acantoza.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 3:35 am

"Lizzie, draga mea Lizzie!" M-am bucurat sa o vad. Persoana perfecta! Am iesit din spatele usii, inchizand-o fara s-o incui. Mi-am tras un scaun taburet vechi, destul de inalt, din coltul camerei si m-am trantit zgomotos, aburi de praf iesind din tesatura.
- Si cum iti mai e ziua, Elizabeth? I-am utilizat intentionat numele intreg, simtind o placere normala de a vorbi. Iti place cutia mea muzicala?
Am mangaiat din nou lemnul delicat al acesteia, sunetul parca tresarind. Nu se oprea, si imi placea asta. Am continuat sa vorbesc, fara sa astept raspunsul banalelor intrebari: Melodia e atat de sadica daca esti atent la tonalitate. Nu-mi place asta. E o insusire distructiva, demonica. Nu-si are locul intr-o melodie ca asta.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 3:47 am

Imperceptibil m-am incruntat, ceea ce nu stia ea e ca...esentia acelei melodii nu e frumusetea calma ci tortura tempoului atat de nociv pentru cei care nu vor sa simta un ceas, o trecere a timpului sau...o placere in ascutimea unui ton cu senzatii de ceas
-Sau poate chiar asta e frumusetea ei draga Shinku, zambi scurt si aproximativ lasciv cand se fastaci pe scaun. Se muta de pe o parte pe alta, punandu-si piciorul drept peste cel stang. O data vazandu-si papusa din poertelan, atat de vie, se relaxa punandu-se mai vine in scaun.
-Cat despre starea mea este relativ la fel de buna ca cea a tonului din aceasta melodie, un tempo continuu care se repeta scumpo. Multumesc de intrebare. Iar cutia este foarte frumoasa
-Dar tu micuta Shinku? Tu cum te simti?
Isi lasa usor capul intr-o parte, inchizand ochii si zambind copilareste in timp ce-si impreuna mainile undeva intre plex si linia inferioara a bustului.
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Shinku

Shinku


Mesaje : 197
Data de inscriere : 09/09/2009
Varsta : 27
Localizare : Versailles

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyMier Sept 30, 2009 3:57 am

Am zambit, placut impresionata de corbele ei. Imi parea rau ca nu imi pot descrie starea intr-un mod suficient de poetic.
- Sunt foarte vorbareata astazi, dar cred se datoreaza singuratatii emanate de melodie. Sustin ca frumusetea ei consta, in cea mai mare parte, in ideea de "ce bine ar fi daca..." pe care ti-o inspira.
Vocea mea a devenit mai agresiva in ultimele cateva cuvinte, incheindu-se cu inchderea brusca, dar grijulie, a cutiei. Sunetul era enervant cand mai era cineva de fata. Dar a inceput iar sa zambesc, reinstaurand pacea in interiorul meu.
- Imi pare rau... devenea insuportabil.
Sus In jos
Odradek Francesca
Admin
Odradek Francesca


Mesaje : 742
Data de inscriere : 04/09/2009
Localizare : In pod

"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" EmptyJoi Oct 01, 2009 1:30 am

Zambi discret si se foi air pe scaun privind-o in fata pe blonda.
-Este bine oricum draguto, este bine oricum.

Aerul rece al camerei imi facea respiratia profunda, poate din cauza ca ma simteam profunda? Aveam senzatia unui om la un ceai dupa o zi stresanta
Sus In jos
https://autumnsound.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





"Hi miss... Shinku!" Empty
MesajSubiect: Re: "Hi miss... Shinku!"   "Hi miss... Shinku!" Empty

Sus In jos
 
"Hi miss... Shinku!"
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Autumnsound :: Cos de gunoi-
Mergi direct la: